+45 6133 2404
kontakt@familesygepleje.dk

Bestyrelsen

 

Karin Dieperink Karin Brochstedt Dieperink (formand) Sygeplejerske, Ph.d, Lektor
Viceinstitutleder, Klinisk Institut, Syddansk Universitet, Onkologisk Afdeling R, Odense Universitets Hospital
Videncenter for Rehabilitering og Palliation (REHPA)
Tlf. 6133 2404, karin.dieperink@rsyd.dk
Hanne
Hanne Agerskov (næstformand) Klinisk sygeplejeforsker, ph.d., lektor, Nyremedicinsk Afdeling Y, Odense Universitetshospital og Syddansk Universitet. Kløvervænget 6, 11. sal, 5000 Odense C.
Tlf. 2942 7086 Hanne.agerskov@rsyd.dk
 Mahdi small size (2)  Mahdi Shamali (kasserer) Ph.d.-studerende, MSc,
Klinisk Institut, Syddansk Universitet, Albani Torv 6,
5000 Odense C. Tlf. 65508386, mshamali@health.sdu.dk
Anne Sorknæs
Anne Dichmann Sorknæs (sekretær) Forskningssygeplejerske, ph.d., Post doc, Medicinsk afdeling M/FAM, OUH-Svendborg Sygehus, Valdemarsgade 51, 1 tv., 5700 Svendborg.
Tlf. 2447 8858, anne@sorknaes.dk


Charlotte Anker Sygeplejerske, Sorgrådgiver, Hjertemedicinsk afdeling B, Hjertesvigtklinikken, Odense Universitets Hospital.
Tlf. 65412615, charlotte.anker@rsyd.dk 
 Barbara Voltelen
Barbara Voltelen Lektor, ph.d., University College Lillebælt, Sygeplejerskeuddannelsen i Vejle, Soldalen 8, 7100 Vejle.
Tlf. 30 27 72 23, bavo@ucl.dk
 Anne Brødsgaard  Anne Brødsgaard Klinisk forsker, ph.d., og forskningsleder for de mellemlange videregående uddannelser, Børneafdelingen, Hvidovre Hospital, Kettegård Alle 30, 2650 Hvidovre.
Tlf. 2291 3241, anne.broedsgaard.madsen@regionh.dk
 Hanne Konradsen
Hanne Konradsen Professor, ph.d.,  Herlev og Gentofte Hospital, Gastroenheden, Herlev Ringvej 75, 2730 Herlev.
Tlf. 38 68 94 35, hanne.konradsen@regionh.dk
 Dorthe Nielsen
 Dorthe Nielsen Lektor, sygeplejerske, ph.d.,  Indvandrermedicinsk Klinik, Center for Global sundhed SDU. Infektionsmedicinsk Afdeling Q,  Kløvervænget 4, stuen, 5000 Odense C.
Tlf. 2135 0494, dorthe.nielsen@rsyd.dk
  Karen Frydenrejn Funderskov Sygeplejerske, cand. cur., Dansk Center for Søvnmedicin, Neurofysiologisk Klinik – Neurocenteret, Rigshospitalet – Glostrup. Valdemar Hansens Vej 6, Indgang 7 st. tv. 2600 Glostrup.
Tlf: 31 22 83 84 Karen.frydenrejn.funderskov@regionh.dk
Anita Beck Andersen Palliationssygeplejerske, Palliativt afsnit, OUH-Odense Universitets Hospital.
Anita.beck.andersen@rsyd.dk
Dansk Selskab for Familie Sygepleje Copyright © 2019
Powered by 1-domain.dk