English
+45 6133 2404
kontakt@familesygepleje.dk

Bestyrelsen

 

Karin Dieperink Karin Brochstedt Dieperink (formand)
Sygeplejerske, Ph.d, Lektor
Viceinstitutleder, Klinisk Institut, Syddansk Universitet, Onkologisk Afdeling R, Odense Universitets Hospital
Forskningsleder: Family focused healthcare research Center (FaCe), Klinisk Institut, Syddansk Universitet
Tlf. 6133 2404
E-mail: karin.dieperink@rsyd.dk
Hanne
Hanne Agerskov (næstformand)
Klinisk sygeplejeforsker, ph.d., lektor
Nyremedicinsk Afdeling Y, Odense Universitetshospital og Syddansk Universitet.
Kløvervænget 6, 11. sal, 5000 Odense C.
Tlf. 2942 7086
E-mail: Hanne.agerskov@rsyd.dk
 Mahdi small size (2)  Mahdi Shamali (kasserer)
Ph.d.-studerende, MSc,
Klinisk Institut, Syddansk Universitet
Albani Torv 6,
5000 Odense C.
Tlf. 6550 8386
E-mail: mshamali@health.sdu.dk
Anne Sorknæs
Anne Dichmann Sorknæs (sekretær)
Forskningssygeplejerske, ph.d., Post doc, Medicinsk afdeling M/FAM, OUH-Svendborg Sygehus, Valdemarsgade 51, 1 tv., 5700 Svendborg.
Tlf. 2447 8858
E-mail: anne@sorknaes.dk


Charlotte Anker (sekretær)
Sygeplejerske, Sorgrådgiver, Hjertemedicinsk afdeling B, Hjertesvigtklinikken, Odense Universitets Hospital.
Tlf. 65412615
E-mail: charlotte.anker@rsyd.dk 
 Barbara Voltelen
Barbara Voltelen (kasserer)
Lektor, ph.d.
UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole, Sygeplejerskeuddannelsen i Vejle
Vestre Engvej 51C, 7100 Vejle.
Tlf. 3027 7223
E-mail: bavo@ucl.dk
 Anne Brødsgaard  Anne Brødsgaard (Redaktør på DSFS Nyt)
Seniorforsker & Lektor, ph.d.
Børne- og Ungeafdelingen, Københavns Universitetshospital Amager Hvidovre & Sektionen for Sygepleje, HEALTH, Aarhus Universitet.
Tlf. 2291 3241
E-mail: anne.broedsgaard.madsen@regionh.dk
 Anne

Anne Møller Clausen (webredaktør)
Sygeplejerske, cand.cur.
Klinisk sygeplejespecialist Hæmatologisk Afdeling Odense Universitetshospital
E-mail: anne.moller.clausen@rsyd.dk
 

 Karen Frydenrejn Funderskov (ansvarlig for sociale medier)
Sygeplejerske, cand. cur.
Dansk Center for Søvnmedicin, Neurofysiologisk Klinik – Neurocenteret, Rigshospitalet – Glostrup.
Valdemar Hansens Vej 6, Indgang 7 st. tv. 2600 Glostrup.
Tlf: 3122 8384
E-mail: Karen.frydenrejn.funderskov@regionh.dk
 Vibeke Stubbings
Vibeke Stubbings (redaktør på DSFS)
Forskningssygeplejerske/ Koordinator
Filadelfia Forskning
Epilepsihospitalet Filadelfia, 4293 Dianalund
Tlf: 4012 9908
 Jette Marcussen 1 Jette Marcussen (sekretær)
Ph.d.-stud. OPEN, Klinisk Institut, SDU
Lektor i sygepleje, Cand. Pæd. i pæd. psyk., Sygeplejerske
UCL Erhvervsakademi og professionshøjskole
Niels Bohrs Allé 1, 5230 Odense M
Tlf: 2496 4470
E-mail: Jema4@ucl.dk
Dansk Selskab for Familie Sygepleje Copyright © 2020
Powered by 1-domain.dk